ANA SAYFA
İLETİŞİM
FİYAT LİSTESİ
SİPARİŞ VER


Alman reformcu Martin Luther, dönemindeki insanların Hristiyanlığın temel öğretilerini bilmediği için üzülüyordu, özellikle vaizlerin ve rahiplerin öğretme işini ihmal etmesi onu kaygılandırıyordu. Luther, ilmihâlin halka iyi öğretilmesini istedi ve Uzun İlmihâl'i özellikle rahiplere ve vaizlere yazdı ki onlar öğretme görevini mümkün olduğu kadar iyi ve açıklayıcı yapsınlar. Uzun İlmihâl Allah'ın On Emri'ni, İman İkrarı'nı, Rab'bin Duası'nı ve Vaftiz ile Rab'bin Sofrası Sakramentlerini açıklayan ve sadece vaizlere değil aynı zamanda tüm Hristiyan imanını derin bir şekilde bilmek isteyen Hristiyanlar için önemli bir kitaptır.

Luther herkesi Allah'ın Sözü'nü öğrenmeye teşvik etti: "Kutsal Kitap önünde herkes alçakgönüllü olmalı, ancak Allah'a yücelik vermelidir. ... Kutsal Kitap'a dayanıyorum. Onu her gün araştırıyorum. Kutsal Kitap büyük, dalları çok olan bir ağaç gibidir. Yaşamımda onda iyi meyve bulunmayan tek bir dal bile görmedim. Birçok kişi Kutsal Kitap'ı bir kez okuduktan sonra, her şeyi bildiğini sanıyor. Oysa ki bir kez yetmez, ancak her gün okunmalı."

Martin Luther, insanların sürekli ilmihâl ve Hristiyanlığın temel öğretileri üzerinde çalışmaları gerektiğini söyledi. Reformcunun öğrettiklerinin aslı bu kitapta bulunmaktadır.
 

MARTİN LUTHER'İN UZUN İLMİHÂLİ